Palenie vs Vaping Medyczna Marihuana

Wdychanie medycznej marihuany zapewnia szybką ulgę, więc wielu pacjentów woli palić lub wapować swoje lekarstwa. Ale, pomiędzy paleniem a wapowaniem, która opcja działa lepiej? Pacjenci muszą pamiętać o wielu czynnikach przy wyborze jednej z tych metod. Nieporozumienia związane z marihuaną mogą sprawić, że będziesz się zastanawiać, jak oddzielić fakty od fikcji. Przyjrzyjmy się wiedzy, którą posiadamy i wyjaśnijmy, jak podjąć świadomą decyzję.

Potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem i wapowaniem

Większość pacjentów uważa ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu za czynnik decydujący o wyborze fajki lub waporyzatora. Wiemy już, że palenie tytoniu powoduje wiele problemów. Pacjenci dbający o zdrowie starają się unikać palenia marihuany, ponieważ uważają, że jest ona taka sama jak tytoń. Podczas palenia marihuany nie wdycha się tych samych toksyn, które są zawarte w papierosach. Jednak wdychasz dym, który podrażnia płuca ze względu na swoją temperaturę, zawartość i suchość.

Tymczasem para z vaporizerów ma znacznie niższą temperaturę i mniej substancji drażniących niż dym z marihuany. Nie wysusza też ust, bo ma w sobie wilgoć. Chociaż wapowanie z wadliwym sprzętem lub przy użyciu niewłaściwych metod może powodować zwęglenia, zwykle wiąże się z mniejszym ryzykiem niż palenie.

Pamiętajmy o kosztach

Na cenę marihuany wpływa wiele czynników, w tym sprzęt, z którego korzystasz. Produkty do palenia często mają bardziej przystępną cenę niż sprzęt do vapingu. Do palenia zazwyczaj potrzebne są bibułki i zapalniczka, których koszt jest niski. Tymczasem do vapowania potrzebny jest vaporizer i ewentualnie kartridże lub koncentraty. Podstawowy sprzęt do wapowania często ma wyższą cenę niż narzędzia używane do palenia, co sprawia, że jest mniej dostępny dla pacjentów z ograniczonym budżetem. Niektórzy pacjenci mogą chcieć wapować zamiast palić, ale mogą nie mieć pieniędzy, by sobie na to pozwolić.

Kwestie prawne

W Stanach Zjednoczonych obowiązują bardzo zróżnicowane przepisy dotyczące medycznej marihuany. Niektóre stany zezwalają na rekreacyjne i medyczne użytkowanie, podczas gdy inne całkowicie zakazują marihuany. Przepisy różnią się nawet pomiędzy stanami, które zezwalają na marihuanę. W kilku miejscach dozwolona jest marihuana rekreacyjna, ale większość stanów z legalną marihuaną ma tylko program medyczny. Każdy z tych programów ma swoje własne przepisy, których należy przestrzegać. W niektórych stanach można zawęzić różnice według jurysdykcji. Na przykład, Kolorado i Kalifornia pozwalają miastom określić, czy dyspensaria mogą działać na ich terenie.

Zasada ta odnosi się do przepisów dotyczących dopuszczalnych produktów i stosowania medycznej marihuany. Kiedy państwo legalizuje marihuanę, nie zawsze akceptuje wszystkie rodzaje medycznej marihuany. Palenie i produkty vapingowe wydają się powodować największe rozbieżności w przepisach dotyczących produktów z medycznej marihuany.

Ponieważ tak wiele osób kojarzy palenie z użytkiem rekreacyjnym, prawodawcy czasami niechętnie zezwalają na to pacjentom z medyczną marihuaną. Podczas gdy niektórzy mogą uważać rekreacyjne używanie za ważne, wielu prawodawców tego nie robi. Vaping czasami również zostaje objęty tymi zakazami. W takich przypadkach, prawo zabrania wszelkich rodzajów inhalacji.

Dostępność i łatwość użycia

Każdy człowiek ma wyjątkowe zdolności, względy zdrowotne i dostęp do leków. Fizyczne i poznawcze zdolności danej osoby wpływają na przydatność palenia i wapowania dla jej potrzeb. Odległość od najbliższej apteki również wchodzi w grę. Dla niektórych osób palenie lub wapowanie jest niewykonalne. Ktoś z problemami z płucami może uznać, że palenie jest zbyt irytujące.

Z drugiej strony, osoba, która nie rozumie dobrze technologii, może czuć się zbyt onieśmielona, aby używać vaporizera. Jedyny sklep w mieście może mieć wiele produktów do palenia, ale nic do wapowania. Sytuacja i umiejętności danej osoby mają ogromny wpływ na jej doświadczenia z medyczną marihuaną.

Jak zmniejszyć ryzyko związane z wdychaniem

Palenie marihuany niesie ze sobą o wiele więcej zagrożeń niż wapowanie, ale możesz zredukować wiele z nich dzięki prostym nawykom.

Nie możesz pozbyć się wszystkich zagrożeń związanych z paleniem, ale możesz je zminimalizować. Dym z marihuany może mieć mniejszy wpływ na Twoje zdrowie, jeśli zastosujesz poniższe strategie:

  • Make Every Hit Count: Wdychanie mniejszej ilości dymu oznacza wdychanie mniejszej ilości substancji drażniących, ale nie musi to oznaczać przyjmowania mniejszej dawki. Spróbuj palić marihuanę, która ma wysokie stężenie kannabinoidów - w ten sposób zażyjesz więcej leku w jednym uderzeniu, zmniejszając ilość czasu, jaki musisz poświęcić na wdychanie dymu.
  • Bierz płytkie oddechy: Czy wiesz, że wchłaniasz 95 procent THC zawartego w marihuanie w ciągu kilku sekund, niezależnie od tego, jak głęboko wdychasz? Mniejsze i bardziej płytkie wdechy zapewniają prawie takie same efekty jak głębsze oddechy. Możesz wdychać mniej dymu, a jednocześnie uzyskać porównywalne korzyści.
  • Unikaj niektórych materiałów, z których wykonany jest sprzęt: Sprzęt wykonany z aluminium, gumy, drewna lub plastiku wytwarza toksyczne substancje po podgrzaniu. Sprzęt ze stali nierdzewnej, mosiądzu i szkła nie wytwarza toksyn podczas użytkowania.

Palenie tytoniu a marihuana

Kiedy wybierasz pomiędzy paleniem a wapowaniem, pamiętaj, że żadna z tych metod nie jest tak szkodliwa jak palenie tytoniu. Wiele osób uważa, że dym z marihuany jest tak samo niebezpieczny jak dym papierosowy. Jednak komercyjny tytoń zawiera około 600 składników, które podczas spalania tworzą ponad 7000 związków chemicznych.

Firmy tytoniowe dodają do swoich produktów wiele szkodliwych substancji, ale kwiaty i koncentraty marihuany mają niewiele lub nie mają żadnych dodatków. Musisz uważać tylko na dym z marihuany, ponieważ wszystkie rodzaje dymu mają substancje drażniące. Dym z marihuany ma tyle samo substancji drażniących, co dym i zwęglenia powstałe podczas pieczenia pianek marshmallows.

Ostateczny werdykt: Vape, jeśli możesz lub pal odpowiedzialnie

Jak widzisz, wybór między wapowaniem a paleniem zależy w dużej mierze od twoich preferencji i okoliczności. Zalecamy wapowanie marihuany, jeśli to możliwe, z powodu czynników drażniących, które powoduje palenie. Rozumiemy jednak, że niektórzy pacjenci napotykają na przeszkody, których nie napotykają podczas palenia.

Inhalacja zapewnia jedne z najszybszych dostępnych ulg, a czasami masz tylko inhalację jako opcję w swoim planie leczenia. Wybierając jakąkolwiek metodę leczenia, należy rozważyć, czy korzyści przewyższają ryzyko. Ryzyko i korzyści płynące z tych dwóch metod różnią się w zależności od pacjenta, co sprawia, że każda sytuacja jest inna.

12 lutego 2021

dr. Robert Grządziel

Od 20 lat pracujący jako neurofarmakolog, mieszka w Sosnowcu