Prawda o „łzach feniksa”

Olej z konopi indyjskiej czasami (olej z marihuany, olej z RSO) jest olejem uzyskiwanym z kwiatów tej rośliny. Wykorzystywaną obecnie metodę ekstrakcji oleju opracował Rick Simpson (Rick Simpson Oil). Ze względu na jego wyjątkowe właściwości medyczne czasami określany jest mianem legendarnych „łez feniksa”. Co to właściwie oznacza?

Jego najważniejszym składnikiem jest delta-9-tetrahydrocannabinol, określany zwykle akronimem THC. Jest to główna substancja czynna marihuany, czyli silny środek psychoaktywny. W konopiach THC mamy od 5 do 20 procent, a olej może mieć stężenie nawet powyżej 95 procent. W ten sposób mamy tutaj do czynienia z najsilniejszym na świecie lekiem homeopatycznym.

Właściwości lecznicze oleju

Działania lecznicze marihuany zostały udowodnione naukowo wielokrotnie i ponad wszelką wątpliwość, nadal są udowadniane. Wiemy dzisiaj, że jest to skuteczny lek przeciwbólowy, u osób przechodzących chemioterapię i chorych na AIDS poprawia samopoczucie i łagodzi problemy żołądkowe, a u chorych na SM znosi część spastyczności mięśni. Mimo to jest również wiele innych leczniczych czynników w tejże substancji.

Lecznicza marihuana

Coraz więcej wiemy też o działaniu marihuany w kontekście walki z epilepsją. New York University Langone Comprehensive Epilepsy Center podaje pacjentom płynny ekstrakt marihuany, co pomaga w przypadkach padaczki lekoodpornej. Zespół Dravet i zespół Lennoxa-Gastauta zostały skutecznie ograniczone u ponad 200 pacjentów. W tym badaniu podawano pacjentom przede wszystkim ekstrakt posiadający głównie CBD, czyli jeden ze składników aktywnych marihuany, który nie jest psychoaktywny. U ponad połowy pacjentów po 12 tygodniach ilość napadów zmniejszyła się o około 50%. Efekty były trochę gorsze w przypadku bardziej drastycznych form epilepsji, ale tylko u 11 pacjentów konieczne było przerwanie leczenia ze względu na działania uboczne. U całej reszty zaobserwowano większą lub mniejszą poprawę.

Marihuana lecznicza

Lecznicza marihuana może mieć formę suszu, oleju lub tabletek. Produkuje się ją w specjalnych hodowlach, w których możliwe jest maksymalizowanie zawartości CBD i minimalizowanie zawartości THC. Pozwala to na bardzo mocne ograniczenie działania psychoaktywnego i nie wprowadzanie chorych w stan odurzenia. Marihuana lecznicza podawana jest w minimalnych dawkach, które gwarantują wystąpienie pożądanego efektu.

21 listopada 2017

Wojciech Mirowski

Specjalista chorób płucnych, Warszawa