Opiekunowie Seniorów a medyczna marihuana

Seniorzy mają zróżnicowane potrzeby w zakresie opieki, które czasami zmieniają się nagle i często. Wypadki stają się bardziej niebezpieczne wraz z wiekiem, a ludzie z czasem stają się bardziej podatni na choroby przewlekłe. Jednakże, niepełnosprawność fizyczna i poznawcza utrudnia dostęp do opieki medycznej marihuany. Niezależnie od tego, czy uważasz się za seniora, czy masz bliską osobę w podeszłym wieku, możesz zastanawiać się, jak radzić sobie z leczeniem w takich sytuacjach. Nie każdy może zdobyć leki z marihuany na własną rękę.

Na szczęście, większość stanów pozwala zarejestrowanym pacjentom medycznej marihuany na wyznaczenie opiekuna. Wyznaczenie opiekuna dla siebie lub kogoś, na kim ci zależy, pozwoli tobie lub pacjentowi na dostęp do leku zmieniającego życie.

Co to jest opiekun dla medycznej marihuany?

Wyznaczony opiekun ma prawne prawo do zajmowania się czyimś lekiem z marihuany w jego imieniu. Oficjalne określenie opiekuna różni się w poszczególnych stanach. Na przykład, na Florydzie nazywa się ich "przedstawicielami prawnymi". Bez względu na nazwę, opiekunowie mogą otrzymać prawa do:

 • Kupowania leków z dyspensarium: W stanach z dyspensariami, opiekunowie mogą często kupować leki dla swoich pacjentów. Mogą kupić produkt i zabrać go z powrotem do pacjenta.
 • Uprawiać rośliny marihuany: Niektórzy opiekunowie mogą uprawiać konopie indyjskie na potrzeby leczenia pacjenta. Zazwyczaj muszą oni przestrzegać tych samych ograniczeń, co pacjenci, którzy mogą uprawiać marihuanę na własną rękę.
 • Posiadanie i transport marihuany: Oczywiście, opiekun musi mieć prawo do posiadania marihuany, aby móc nią zarządzać dla swojego pacjenta. Mogą oni posiadać marihuanę i przenosić ją w inne miejsca w obrębie stanu. Prawo federalne zabrania przenoszenia marihuany poza granice stanu, bez względu na to, gdzie mieszkasz.

Prawa prawne opiekunów różnią się od praw pacjentów. Opiekun nie może używać medycznej marihuany, jeśli nie ma na to pozwolenia w inny sposób. Na przykład, jeśli opiekun powyżej 21 roku życia mieszka w stanie z marihuaną rekreacyjną, może ją kupić za swoje pieniądze i używać legalnie. Jednakże, nie miałby prawa tego zrobić w stanie bez prawa rekreacyjnego. Nawet w stanach, w których obowiązuje prawo rekreacyjne, opiekun nie może używać produktów z marihuany medycznej.

Jak wyznaczeni opiekunowie pomagają pacjentom?

Prawne możliwości pomocy pacjentowi przez opiekuna różnią się w zależności od stanu. Opiekunowie mogą zaoferować pacjentom następujące rodzaje pomocy:

 • Zdobywanie lekarstw: Opiekun pozyskuje lek poprzez jego uprawę, zakup lub korzystając z kombinacji obu źródeł. Następnie przynoszą je do domu pacjenta lub placówki opieki, chyba że wyhodują je w miejscu zamieszkania pacjenta.
 • Dbanie o produkty medyczne: Produkty lecznicze z konopi mają różne potrzeby w zakresie przechowywania. Opiekunowie muszą nauczyć się, jak utrzymać leki pacjenta w dobrym stanie.
 • Podejmowanie decyzji medycznych: Niektórzy pacjenci nie są w stanie samodzielnie podejmować świadomych decyzji medycznych. Opiekun korzysta z pomocy lekarza lub porad poradni, aby wybrać lek, który złagodzi objawy pacjenta.
 • Postępowanie zgodnie z prawem: Przepisy dotyczące marihuany mogą powodować zamieszanie i niepokój. Niektórzy opiekunowie pomagają swoim pacjentom, upewniając się, że wszystkie czynności, które wykonują z pacjentem, są zgodne z prawem.
 • Podawanie leków: Niektórzy opiekunowie pomagają niepełnosprawnym pacjentom przyjmować leki zgodnie z zaleceniami.

Dlaczego powinienem rozważyć wyznaczenie opiekuna?

Powody, dla których możesz zatrudnić opiekuna, zależą od twojej sytuacji. Pacjenci i zaufani bliscy wymieniają opiekunów, ponieważ:

 • Ukochana osoba mieszka daleko od pacjenta: Jeśli masz krewnego, który potrzebuje pomocy w przyjmowaniu leków, możesz nie mieszkać wystarczająco blisko niego, aby mu pomóc. W takiej sytuacji, oficjalny opiekun zajmuje się aspektami opieki związanymi z medyczną marihuaną.
 • Mobilność lub zdolności poznawcze przeszkadzają w opiece: Nawet jeśli Ty lub Twój bliski możecie czasem dotrzeć do apteki, niektóre niepełnosprawności sprawiają, że jest to bardzo trudne. Opiekun zapewnia stały dostęp do leków, bez względu na to, jak się czujesz danego dnia.
 • Potrzebujesz spokoju ducha i mniej na głowie: Dzieci i inni krewni, którzy opiekują się seniorem często mają inne zobowiązania. Poproszenie kogoś o pomoc w leczeniu medyczną marihuaną ukochanej osoby zdejmuje z niej część stresu bez konieczności ponoszenia kosztów pełnoetatowego opiekuna do ogólnych potrzeb.
 • Profesjonalny opiekun rozumie zasady działania marihuany: Niektóre stany zezwalają na wynajętych opiekunów medycznej marihuany. Ci profesjonaliści znają prawo dotyczące medycznej marihuany lepiej niż przeciętny człowiek.

Kogo mogę wyznaczyć na opiekuna?

Opcje opiekuna zależą od stanu, w którym mieszkasz, ale mogą obejmować:

 • Siebie samego: Każdy, kto chce opiekować się pacjentem musi się zarejestrować, nawet bliscy krewni.
 • Inny krewny lub przyjaciel: Wiele stanów pozwala na wyznaczenie kogoś zaufanego, nawet jeśli nie jest on bezpośrednim krewnym.
 • Wynajęta opiekunka do codziennej pomocy: Jeśli pacjent ma już opłacanego opiekuna, możesz mieć możliwość wybrania go.
 • Wyspecjalizowany opiekun: W stanach takich jak Oregon istnieją całe branże zajmujące się opieką związaną z konopiami indyjskimi.

Przeczytaj dokładnie przepisy swojego stanu przed wyborem opiekuna, aby sprawdzić, czy się kwalifikuje. Na przykład, Kalifornia wymaga, aby opiekunowie zapewniali codzienną opiekę, aby móc złożyć wniosek.

Na czym polega proces ubiegania się o status opiekuna?

Każdy stan ma unikalny proces rejestracji opiekunów. Niektóre wymagają nieco więcej wysiłku i pieniędzy, podczas gdy inne wymagają wykonania większej liczby kroków. Przed wypełnieniem wniosku o przyznanie opieki, należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym programie. Badając zasady obowiązujące w Twoim miejscu zamieszkania, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę:

 • Dodatkowe opłaty: Większość zgłoszeń pacjentów wiąże się z opłatą, podobnie jak wiele rejestracji opiekunów. W niektórych przypadkach trzeba uiścić tylko niewielką opłatę dodatkową, podczas gdy inne stany wymagają opłaty podobnej do opłaty za pacjenta.
 • Dowód rejestracji: Wiele stanów, które wydają karty identyfikacyjne dla zarejestrowanych pacjentów, dają je również opiekunom. Jeśli w twoim stanie nie ma licencji, dowiedz się, jaki dokument będzie potwierdzał status opiekuna.
 • Niezbędna papierkowa robota: Przypisanie opiekuna może wiązać się z kolejnym podpisem lekarza lub dodatkową stroną. Inne wymagają wypełnienia zupełnie nowego formularza.

Dowiedz się o opiekunach medycznych marihuany w twoim stanie

Możesz znaleźć zasady dotyczące medycznej marihuany w swoim stanie bez opuszczania MarijuanaDoctors.com. Dostarczamy przewodniki informacyjne dla każdego stanu, niezależnie od tego, czy posiadają one legalną marihuanę medyczną, czy też są zdelegalizowane. Wybierz swój stan, aby odkryć ogólne informacje, prawa, proces aplikacji i więcej.

12 lutego 2021

dr. Maria Przywara

Lekarz onkolog, Warszawa